Gazze’de son durum: Han Yunus’a 7 Ekim’den bu yana en ağır saldırılar, ateşkes görüşmeleri çöktü

T24 Dış Haberler

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta yaşayan Filistinliler, İsrail’in başlattığı hava saldırılarının 7 Ekim’den bu yana yaşadıkları en ağırı olduğunu belirtti.

BBC’nin aktardığına göre İsrail ordusu, şehrin doğusundakilere daha da güneye gitmeleri söylendi. 

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyinden kaçan birçok kişinin sığındığı şehirde hala Hamas liderleri bulunduğuna inanıyor. 

Cumartesi günü taraflar arası geçici ateşkes görüşmelerinin tamamen çöktüğü belirtildi.

İsrail ordusu, ateşkesin uzatılmamasının ardından cuma günü Gazze’ye yönelik saldırılarını tekrar başlattı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, saldırıların son dalgasında en az 193 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Bakanlık, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de öldürülenlerin sayısının 15 bin 200’ü aştığını ifade etti.

Cumartesi günü verdiği brifingde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun Hamas’ı yok etme ve tüm rehineleri kurtarma hedefine ulaşana kadar saldırıları sürdüreceğini belirtti. 

Han Yunus ve Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah, yeni hava saldırılarından en ağır etkilenen yerler oldu. İsrail’in saldırılarını artık Gazze’nin güneyinde yoğunlaştırması bekleniyor. 

Reuters’a konuşan 4 çocuk annesi Samira cumartesi günü, “Han Yunus’a geldiğimizden beri 6 hafta geçti. En kötü gecelerimizden birini geçirdik. Han Yunus’a gireceklerinden çok korkuyoruz” dedi. 

Cumartesi gününü Han Yunus’ta geçiren Unicef sözcüsü James Elder da BBC’ye yaptığı açıklamada saldırılar tekrar başlamadan önce bile hastanelerin yaralılarla dolu olduğunu belirtti. 

Elder, “Resmen koridorlarda kan var. Anneler yine ölü gibi duran çocuklarını tutuyor” dedi. 

Filistin Kızılayı, cumartesi günü Gazze’ye Mısır’dan 100 TIR yardımın girmesine izin verildiğini belirtti. Cuma günü bölgeye yardım sokulmamıştı. 

Ateşkes temasları durdu

Ateşkes ve İsrail’in Filistin tutukluları serbest bırakması karşılığında Hamas’ın 7 Ekim’de rehin alıp Gazze’ye kaçırdığı insanları bırakmasını sağlayan anlaşmayla ilgili görüşmeler cumartesi günü çöktü.

Filistinli bir yetkili, BBC’ye yaptığı açıklamada, müzakerelerin tamamen durduğunu; yeni temas ve ateşkes girişimi bulunmadığını ifade etti.

Cumartesi günü İsrail, Mossad’dan müzakerecilerini “açmaz” nedeniyle arabuluculuk yapan Katar’daki görüşmelerden çektiğini belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x