Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

Bu durum, teknoloji devinin en son yeniliklerinden birinin beklenen ilgiyi görmemesine işaret ediyor olabilir. İlk başta büyük bir ilgiyle karşılanan Vision Pro için hayranların beklentileri yüksekti; ancak görünen o ki, cihaz bazı kullanıcılar için beklenen deneyimi sunamadı. Geri iadelerin nedenleri arasında teknik sorunlar, kullanım zorlukları veya basitçe ürünün beklentileri karşılamaması gibi çeşitli sebepler olabilir. Apple, bu geri bildirimleri dikkate alarak, müşteri memnuniyetini artırmak adına ürün üzerinde gerekli iyileştirmeleri yapma yoluna gidebilir. Bu durum, teknoloji ürünleri piyasasında yeniliklerin her zaman yüksek beklentilerle karşılanmasının yanı sıra, kullanıcı deneyiminin de bu beklentileri karşılama konusunda kritik bir rol oynadığını gösteriyor.

Apple‘ın Vision Pro alıcıları için balayı çoktan bitti bile. Sosyal medyada, son birkaç günde 3.500 dolarlık kulaklıklarını iade ettiklerini söyleyen Vision Pro sahiplerinin sayısında bir artış olması tesadüf değil. Apple, herhangi bir ürünü satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde iade etme imkanı sunuyor ve Vision Pro’nun ilk alıcıları için tam da bu sürecin sonuna gelinmiş durumda.

İadeler için en çok zikredilen nedenler arasında rahatsızlık yer alıyor. İnsanlar, kulaklığın baş ağrısına neden olduğunu ve hareket hastalığı tetiklediğini belirtiyor. Cihazın ağırlığı ve ağırlığın çoğunlukla ön tarafta toplanması da bir diğer şikayet konusu. The Verge’in ürün yöneticisi Parker Ortolani, cihazı kullanmanın gözünde bir kan damarının patlamasına neden olduğunu düşündüğünü söyledi. En az bir başka kişi de kızarıklıkla benzer bir deneyim yaşadığını belirtti. (Adil olmak gerekirse, VR kulaklık kullanıcıları yıllardır kuru gözler ve kızarıklık hakkında anekdot raporları veriyorlar.) “Kullandığım kadarıyla büyülü olduğu kadar, ağırlığı ve kayış tasarımları nedeniyle kısa süreler bile takmak son derece rahatsız ediciydi. Kullanmak istiyordum ama takmaktan çekiniyordum,” diyor Ortolani, aynı zamanda cihazı iade ettiğini de belirtiyor.

“Bu kadar pahalı ve kullanışsız olması, sürekli baş ağrısı ve göz yorgunluğuna alışmaya bile çalışmamı engelliyor. Bir sonraki için geri döneceğim.” Bu şaşırtıcı değil. Her insan vücudu benzersizdir ve bu, kitlesel pazar için giyilebilir üretimi ölçeklendirirken bir sorun oluşturur. Rahatlık kaçınılmaz olarak feda edilir ve bu, insanları orantısız bir şekilde etkiler. Akıllı saatlerde, genellikle kasanın boyutu ve ağırlığı bileğinize göre değişir. Akıllı yüzüklerde, parmağınızın boyutu önemlidir. Ne yazık ki, birçok insan boyutlar arasında kaldığı için veya parmak şişmesi gibi sorunlar yaşadığı için mağdur oluyor. Akıllı gözlükler ve kulaklıklar için, düşük burun köprüsüne sahip olmak cihazın yüzünüzden kaymasına neden olabilir veya ışığı yeterince engelleyemez.

Ancak, sorun sadece donanım değil. Bir başka yaygın şikayet, Vision Pro’nun fiyatına göre yeterli üretkenlik sunmaması. Bir kullanıcı, Threads’ta Figma ekranlarına bakmanın baş dönmesine neden olduğunu ancak cihazın işine uygulanabilir olmadığını belirtti. Başka bir mühendis, sosyal medya platformu X’te “kodlama deneyiminin kendisini ikna etmediğini” ve odaklanma sorunlarının baş ağrısına neden olduğunu yazdı.

Apple’a büyük şok! Vision Pro alanlar iade etmeye başladı

“Eğer bunu üretkenlik için kullanmıyorsam, eğlence için sevmiyorsam ve oynayacak yeterli oyun yoksa – bunu tutmak için bir neden göremiyorum,” diye yazdı bir Reddit kullanıcısı.

Google’da topluluk yönetimi ve moderasyon üzerine kıdemli yönetici olarak çalışan Carter Gibson için mesele daha ince detaylarda. Pencereler ve dosya yönetimiyle uğraşmak, üretkenlik açısından anlaşmazlıklar yaratıyor.

“‘Pencereler’ arasında çoklu görev yapmak zor,” Gibson, Threads’ta bir alışverişte bana söyledi. “Vision Pro’da birkaç dosya türü desteklenmiyor. Ayrıca, VP’de bir slayt oluşturmanın, mouse ve klavye ile yapmaktan daha az enerji gerektireceğini göremiyorum — hatta Minority Report’ta olduğunuzu hissetseniz bile.”

Bu sesli azınlık grubunun Vision Pro’nun ilerleyen süreçte nasıl etkileneceğini söylemek zor. Cihazı iade edeceğini söyleyen birçok kişi, ikinci nesil Vision Pro’yu denemek için hevesli olduklarını da belirtti. Diğerleri, sorunun teknoloji kadar, öldürücü bir uygulamanın veya rahatlığın eksikliği olduğunu vurguladı. Bu olgunun ne kadar yaygın olduğunu söylemek de zor. Bu kullanıcılar sosyal medyada seslerini yükseltse de, gerçek iade oranını – veya Apple’ın Vision Pro için iç beklentilerini – bilmiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x